Tkanina lniana 0
Tkanina lniana

Co to jest tkanina lniana?

Tkanina lniana to materiał tkany, wykonany z włókien lnianych. Innymi słowy, aby mieć tkaninę lnianą najpierw trzeba mieć len. Jest to niezwykła roślina, ale wygląda całkiem pospolicie – na długiej łodydze rosną niepozorne, ale ładne błękitne kwiaty. Po przekwitnięciu, zamiast kwiatów pojawiają się drobne ziarna. Dzięki niesamowitym właściwościom wykorzystuje się te ziarenka w kuchni, kosmetyce i farmacji. Coraz bardziej popularny jest olej lniany, który powinien być spożywany na surowo. Ziarna, inaczej określane jako siemię lniane, po przygotowaniu tworzą kleik, który działa osłaniająco na żołądek, ale i jest środkiem pielęgnującym włosy. My jednak skupimy się na łodydze, gdyż na całej jej długości są włókna, które można wykorzystać jako baza do tworzenia lnianych materiałów.

 

Najwyższa jakość! 

Włókna pozyskane z lnu są bardzo mocne i wykazują najwyższą chłonność z popularnych włókien naturalnych. W ogóle nie przyciągają szkodliwych zanieczyszczeń, bez względu na glebę w której rosły rośliny. Ich unikalna struktura sprawia, że im dłużej materiał lniany jest używany, tym staje się mocniejszy i jednocześnie bardziej miękki. Len bardzo lubi wodę, dobrze robi mu częste pranie. Do tego, lniane włókna są całkowicie hipoalergiczne, dlatego mogą być z powodzeniem stosowane w przedmiotach przeznaczonych dla dzieci i zmagających się z różnymi alergiami. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym w kontakcie z lnianą tkaniną latem czujemy przyjemny chłód i mniej się pocimy, zimą jest nam cieplej.

 

Tkanie od wieków 

Tkanie tkaniny lnianej jest znane od wieków, tkaniny lniane były używane w starożytnym Egipcie i są wspominane w Piśmie Świętym. Po odpowiednim przygotowaniu lnu w celu uzyskania włókien, surowiec trafia do pracowni tkackich. Tkanina powstaje przez przeplatanie prostopadłych do siebie układów nitek: osnowy i wątku. Innym sposobem powstaje dzianina, która wykazuje inną fakturę i najczęściej jest znacznie bardziej elastyczna (rozciągliwa) w danym kierunku niż tkanina. Tkanie może być bardzo proste, wtedy powstaje np. płótno, lub przebiegać według bardzo złożonego wzoru, i tak powstaje m.in. tkanina żakardowa.   

   

Szerokie zastosowanie tkaniny lnianej

Zastosowanie tkaniny lnianej jest bardzo szerokie. Można ją wykorzystać do szycia pościeli, obrusów, serwetek, firan i zasłon, odzieży, pokrowców, toreb… Bardziej złożone tkaniny, na przykład o splocie waflowym, świetnie sprawdzają się jako ręczniki i myjki. Dzięki łatwości pielęgnacji i mycia tego typu materiału i jego długowieczności, tkanina lniana ma coraz większe grono zwolenników.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium