Jak prasować len 0
Jak prasować len

Jak prasować len by posłużył przez wiele lat?

Len to tkanina, która przeżywa właśnie prawdziwy renesans popularności. To pokłosie Eko trendów, jak również poszukiwania materiałów przyjaznych skórze. Jest przyjazny alergikom, można z niego uszyć pościel nawet dla niemowląt. Jego kolejną zaletą jest niezwykła trwałość. Jak prasować len, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej?

Inwestycja na lata

Wiele nowoczesnych tkanin to mieszanki włókien naturalnych oraz sztucznych. Taka kombinacja sprawia, że są miłe w dotyku i łatwiej je prać. Krochmalenie odeszło w niepamięć a prasowanie także nie jest przy nich konieczne. Len przypomina nam o tym, jak dbano o tkaniny jeszcze kilkanaście lat temu. Jego włókna nie wymagają prania chemicznego, z czyszczeniem doskonale radzi sobie domowa pralka. Jednak jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie pościeli lub obrusów, wykonanych ze lnu, warto je wyprasować. Osoby w średnim wieku pamiętają len w wersji stosunkowo twardej, mniej przyjemnej w dotyku. Jego współczesna odmiana byłaby dla nich miłym zaskoczeniem. Len jest zmiękczany już na etapie produkcji. Wielu użytkowników lnianych pościeli twierdzi, że jest na tyle miękka, że jej nie prasują. Zagniecenia materiału uważają za dodatkowy walor tkaniny. Jak prasować len, jeśli wolimy gładkie posłanie? Zadanie nie jest wcale trudne.

Sekret wilgoci

Lniana pościel doskonale przepuszcza powietrze. Jeśli zdecydujemy się na pościel, uszytą z lnianych włókien, możemy liczyć na spokojny, zdrowy sen. Ciało nie poci się pod nią nawet podczas upałów. Zimą materiał dodatkowo grzeje. Aranżacyjni puryści nie wyobrażają sobie niewyprasowanej pościeli. Len aż "prosi się" o taką korektę, ponieważ ze swej natury jest materiałem, który bardzo szybko się gniecie. Jak prasować len? Najlepiej poddać go wygładzeniu w wersji lekko wilgotnej. Wystarczy nieco wcześniej ściągnąć go z suszarki. Jeśli materiał jest już zupełnie suchy, powinno się go zwilżyć spryskiwaczem. Przydaje się także żelazko z funkcją pary wodnej. Tkaninie nie szkodzi nawet wysoka temperatura podczas prasowania. Lniane produkty świetnie prezentują się także w wersji wymaglowanej. 

Len to wyjątkowo odporna tkanina. Nie szkodzą mu wysokie temperatury, ekspozycja na słońcu a nawet wielokrotne pranie. Włókna po kolejnym praniu sprawiają wrażenie jeszcze bardziej elastycznych, ale trwałych. Dlatego warto zainwestować w produkty lniane, ponieważ z powodzeniem można je przekazać kolejnemu pokoleniu bez obaw o ich walory estetyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium