Jak prać len i dbać o tkaniny lniane?
Len jest materiałem nie sprawiającym kłopotów w pielęgnacji, warto jednak poznać kilka zasad, które ułatwią proces prania i pielęgnacji tego wspaniałego włókna. Dziś odpowiemy na pytanie: jak prać len?
Najczęściej mamy to czynienia z płótnem lnianym, czyli tkaniny o splocie płóciennym. Włókna lniane mają doskonałe właściwości, które wpływają na komfort użytkowania przedmiotów z niego wykonanych oraz na ich trwałość. Przede wszystkim len się nie elektryzuje, odpycha kurz i drobne zanieczyszczenia.
Pierwsze pranie
Pierwsze pranie powinno odbyć się przed użyciem lnianej odzieży, pościeli lub innego przedmiotu. Z powodzeniem można je prać w pralce. Wystarczą delikatne środki piorące i temperatura 30°C.
Kolejne prania
Jak prać len za drugim i kolejnymi razami? Można prać go z podobnymi kolorami. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją prania umieszczoną na metce, jednak jeśli jej nie ma warto pamiętać kilka informacji:
- len bardzo dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach: biały materiał lniany można prać nawet w 90°C /najlepsza temperatura to 40-60 stopni /
- można stosować łagodne proszki i płyny do prania lub płatki mydlane,
- nie należy stosować wybielaczy,
- wirowanie może odbywać się w normalnych warunkach,
- w trakcie prania ręcznego nie należy przedmiotów lnianych wykręcać lub trzeć.
Len lubi wodę!
Len bardzo lubi wodę. Im częściej jest prany, tym jest mocniejszy, miększy i pięknie się układa. Najlepiej pracuje i wygląda, gdy nie jest przesuszony. Najlepiej suszyć go rozwieszonego, na świeżym powietrzu. Można także użyć suszarki bębnowej, wybierając niską temperaturę. Dzianina lniana najlepiej wygląda, gdy schnie na płasko. Len ma tendencję do gniecenia, i jeśli chcemy go uprasować, warto robić to, gdy materiał jest jeszcze wilgotny, stosując bardzo wysoką temperaturę żelazka.
Wybawianie plam
Jeśli dojdzie do zabrudzenia lnianego wyrobu, warto przystąpić do wywabiania plamy jak najszybciej. Najlepiej użyć mydła, a w przypadku tłustych plam, płynnego wywabiacza. Soki owocowe usuwa się z pomocą chłodnej wody, krew – zimnej. Czekoladę oraz kosmetyki wywabia się z lnu namaczając przedmioty w ciepłej wodzie z mydłem. Wybielacze optyczne można zastosować jedynie dla białych tkanin. Dzięki możliwości prania w wysokich temperaturach, usunięcie plam z przedmiotów lnianych najczęściej nie sprawia kłopotu.